Що читати про Українську революцію 1917-1921 років

1917-1921  роки –  один  з  героїчних  і  драматичних  періодів  в  історії  українського  народу  ХХ ст.  Ця  доба  була  вершиною   національно-визвольної   боротьби,  відродження  української  нації.

Провідний бібліотекар відділу обслуговування  Баришівської  центральної  бібліотека  для  дорослих Баришівської ЦБС   відділу  культури  та туризму Баришівської селищної  ради  Світлана Черватюк   пропонує   ознайомитись  з  новими  книгами,  які  надійшли  до  бібліотеки  від  Українського  інституту  книги  по даній  темі:

Яневський Д.Б.    Грушевський,  Скоропадський,  Петлюра / Данило  Яневський; худож.-оформлювач  М.С. Мендор.- Харків: Фоліо, 2020.-795 с.: іл.-(Великий  науковий  проект).

Автор  намагається  сформувати  цілісне,  несуперечливе  уявлення  про  феномен  національних  протидержавних  утворень  на  території  сучасної  України  в  1917-1920 рр.  Дослідник  сформулював  свої  варіанти  відповідей  на  питання:  що  таке   «українські  національно-визвольні  змагання»?,  що  приховує  термін  «Українська  революція»?,   яку  історію  написав  Михайло  Грушевський?,  якою  бачив  Україну  засновник  Української  Держави  Павло  Скоропадський?,   хто,  як  і  коли   насправді   створив  Директорію  та  хто  стояв   за  спиною  Симона  Петлюри?  Ви  дізнаєтеся,  що  приховують  сучасні  міфотворці  про  буремні  події  1917-1920  рр.,   сформуєте  несуперечливе  уявлення,  що  насправді  відбувалося  на  теренах  сучасної  України  у  ті  часи.

Савченко  В.А.   Павло  Скоропадський /Віктор  Савченко; худож.-оформлювач  О.А. Гугалова-Мєшкова.- Харків: Фоліо,  2019.-123 с.: іл..- (Знамениті  українці).

Павло  Скоропадський  –  останній гетьман  України,  діяльність  якого  пов’язана  з    бурхливими  подіями епохи  громадянської  війни.  Він  активно  сприяв  розвитку  економіки,  науки,  культури  та  освіти  в  Україні,  виступав  за  відродження  гетьманської  держави.  Проте  його  боротьба  за  вільну  Україну  позначена  багатьма   трагічними  подіями. Лев  Троцький  називав  Скоропадського  українським  Бонапартом,  генерал   Денікін –  другим  Мазепою.  Ким  же  він  був  насправді?  Відповідь  на  це  запитання  допоможе  знайти  книжка,  при  написанні  якої  автор  використав  архівні  матеріали,  документальні  джерела,  спогади  учасників  подій.

Турченко  Ф.Г.  Микола  Міхновський: «Одна,  єдина,  нероздільна,  вільна,  самостійна  Україна…»- Київ: Парлам.  вид-во,  2020.- 432 с.-Іл., ім.. пок.-(Серія «Політичні  портрети»).

У  виданні  розкривається  політична  біографія  відомого  діяча  українського  національно-визвольного  руху  Миколи  Міхновського (1873-1924).  На   підставі  широкого  масиву  історичних  джерел,  зокрема,  архівних  документів,  споминів  сучасників  подій  та  історичних  досліджень  науковців,  описуються  дитячі  і  юнацькі  роки  Міхновського,  процес  його  становлення  як  політика,  й  ідеолога   українського  самостійницького  руху.   Особлива  увага  приділяється  діяльності  Міхновського  в  роки  Української   революції  1917-1920рр.,  зокрема,  його  роль  у  формуванні  Української  Центральної  Ради  і  створенні  української  армії.

Кульчицький С.В.  Володимир  Винниченко:  «Бути  чесним  з  собою…».-К.:  Парлам. вид-во,  2019.- Іл., ім.. пок.- (Серія Політичні  портрети»).

Книга  розповідає  про  життя  і  політичну  діяльність  Володимира  Винниченка (1880-1951) –  професійного  революціонера,  одного  з  керівників  Української  соціал-демократичної   робітничої  партії  та  Української     народної  Республіки,  безкомпромісного  борця   з  ленінсько-сталінською  тоталітарною  системою,  талановитого  письменника  і  драматурга.

Коломієць Р.Г.   Дмитро  Донцов  /Ростислав  Коломієць; худож.-оформлювач  О.А. Гугалова-Мєшкова.- Х.:Фоліо,  2020.-  119 с.: іл..- (Знамениті  українці).

Дмитро  Донцов  1883-1973) –  видатний  український  мислитель,  громадсько-політичний  діяч,  філософ,  публіцист.   Об’єднавши   молодих  письменників  української  еміграції   та  показавши   світу  їх  твори,  він  відкрив  нові  імена   справжніх  патріотів  своєї  батьківщини,  невідомих  ані  країні,  ані  діаспорі.  Його  найпопулярніша  книжка  «Націоналізм»  уперше  вийшла  друком   майже   століття  тому,  проте  досі  не  втрачає   актуальності,  адже  саме   у  ній    сформульовано   основні   національні  ідеї   державотворчої  діяльності.

Українська  революція  1917-1921  років – це   національно-визвольна боротьба  українського  народу  за  незалежність  та  створення  власної держави.  Її  очолила  Українська  Центральна  Рада,  що  стала представницьким органом українських  демократичних  сил. Хоча  революція  не  досягла  своєї  мети, вона  започаткувала  процесс  формування  модерної  української  нації  та відновила  традицію  українського   державотворення.