«Бодлер – це король поетів, справжній Бог» (до 200 річчя від дня народження)

Баришівська  центральна  бібліотека  для  дорослих Баришівської ЦБС відділу культкри  та туризму Баришівської селищної ради  пропонує  вашій  увазі  літературну  мозаїку:  «Бодлер – король  поетів,  справжній  Бог».

Шарль П’єр Бодлер — французький   поет,  літературний    критик та перекладач, один з найвпливовіших  представників  французької  літератури XIX століття. Українською  мовою  його  твори  зазвучали  завдяки   майстерним перекладам: П. Грабовського, В.Щурата, М.Драй-Хмари, М.Зерова, М.Терещенка, М. Яцківа, І.Світличного, Д.Павличка,  І.Драча, а також  нашого  земляка  із  с. Дернівки  Всеволода  Івановича  Ткаченка. Перекладацький  доробок Всеволода  Ткаченка нагадує широку  і  розмаїту панораму  світової  поезії –  твори  156  авторів,  перекладених  з  11  мов,  що  представляють  35  національних  літератур.  В 1993 р.Всеволод  Іванович отримав українсько-французьку  літературну  премію імені  Миколи  Зерова.   Книга  В.Ткаченка  «Сад  божественних  поезій», подарована автором Баришівській центральній бібліотеці для дорослих,  містить  шедеври  та  вершинні  зразки  лірики  багатьох  французькомовних  поетів  світу  від  найдавніших  часів  по  сьогодення . У  видання  також  увійшла  поезія  Шарля  Бодлера.

«…  Цей  король  поетів,  справжній  Бог».  Цими  словами  захоплено  схарактеризував  Шарля  Бодлера  лідер  світового  поетичного  авангарду  А.Рембо.  Така  висока  оцінка  цілком  слушна,  бо  важко  відшукати  іншого  поета,  який  зробив   так  багато  для  радикального  оновлення  поетичної  свідомості,  як  Шарль  Бодлер.  Він,  за  висловом  П.Валері: «повернув… поезії  її  сутність».  Його  називають   пізнім  романтиком  і  попередником  символізму,  одним  із  перших  поетів-урбаністів. Шарль  Бодлер  синтезував  досягнення  Е. По  та  парнасців  і  збагатив  поезію,  проте  його  оригінальність  спричинила  гострий  конфлікт  з  французьким  суспільством,  із  безпосеред- нім  оточенням.

Поет  народився  у Парижі 9 квітня  1821 року в родині сенатора. Коли йому виповнилося  шість  років, помер батько, на 34 роки старший за свою дружину.  Мати вийшла  удруге заміж за командира батальйону, який знав лише казармені методи виховання.

Шарля   віддають  до  інтернату  королівського  коледжу, що  спричиняє  його  конфлікт із батьками. Через три  роки  він  уже  навчається  в Парижі ,  у  коледжі  Людовика Великого. Здобувши    бакалавра,  відмовляється   продовжувати  освіту, заявивши, що хоче  стати  письменником.  Юнака відправляють  в одну з  віддалених  французьких  колоній  в Індійському океані — для  виправлення.   Незабаром  Бодлер  повертається  й  дебютує   у колективній збірці «Вірші». Згодом  виходять  збірки  його  критичних статей «Салон 1845 року» й «Салон 1846 року».

Протягом  другої половини  1840-х  років  Шарль  Бодлер   пише  чимало  поезій,  а  також  все  про  мистецтво («Салон 1845 р.»,  «Салон  1846р.»).

У віршах,  написаних  між  1852  і  1856 роками,  поет  доходить  висновку,  що  зло  панує  у світі  і  що  завдання  мистецтва –  перемагати  зло.

Головним  твором  Шарля  Бодлера   є  збірка  поезій  «Квіти  Зла»,  над  якою  він  працював  протягом   майже  всього  життя.  Її  перше  видання (1857 р.)  було  притягнено  до суду  за  звинуваченням  у  неморальності, і  Бодлер  цей  процес  програв.  Осуд  супроводжує  кожен  крок     поета.Він  злидарює  й  страждає  від  переслідувань  кредиторів,  а  в 1858 р.  ще  й  тяжко  захворів.  Незважаючи  на  жахливі  умови  існування,  Бодлер  продовжує  працювати  над  «Квітами   Зла»,  створює   малі  поезії  в  прозі, перекладає  твори  Едгара  По,  пише  художнє  дослідження   про  вплив  наркотиків  на  уяву («Штучний  рай»),  а  також  численні  критичні  есе.

Найважливішим  художнім  здобутком  останнього  періоду  творчості  поета стали  32  нових  вірші,  які  увійшли  до  другого  видання  «Квітів  зла» (1861 р.)  і  «Вірші  у  прозі»,  видані  посмертно.  Більшість  цих  творів  засвідчили  розширення  й  поглиблення  діапазону  творчості  Бодлера.

У 1864 р.  здоров’я   Бодлера   настільки  погіршилося,  що  останні  роки  його  життя  фактично  було  тривалою  агонією.   Помер  поет  1867 р.

Творчість  автора  «Квітів  Зла»  стала  дороговказом  для  всього  поетичного  модерну  й  авангарду  ХХ ст. Творчість  Бодлера  привертає  увагу   чистотою  образів  кохання  і  цнотливістю  почуттів,  які  чергуються  з  агресією,  ненавистю  до  жіноцтва, декадентською  гризотою . Бодлер зітканий  із  суперечностей,  невловимий,  постійно  незрозумілий.

Святослав Гординський  написав  сонет «Бодлер»,  де  подав  власне   розуміння  доробку  поета  та  його  місця  у  світовій  поезії.

Гримасою  нудьги  скривилися   уста,

Всі  хвилі поривань  розбилися  об  скелі,

Лишився  тільки  смак  безмежжя  й   пустота,

Хоч  випито  ущерть гіркий  розкоші  келих.

І  він,  підвівши  зір  з-під  хмурого  чола,

Пірнав  у  вічний  вир  людських  несупокоїв

В’язати  китиці  з  кошмарних  квітів  зла.

Провідний бібліотекар відділу обслуговування Баришівської центральної бібліотеки для дорослих Світлана Черватюк