Тривають заходи із роз’яснення переваг задекларованої праці

Члени робочої групи з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення Баришівської селищної ради продовжують проводити інформаційно-роз’яснювальну кампанію з питань зниження рівня незадекларованої праці у суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території Баришівської громади.

Так, 13 червня 2023 року роз’яснювальною роботою охоплені суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території Бзівського старостинського округу.

У ході проведення роз’яснювальної роботи фахівці виявлялись непоодинокі факти використання найманої праці без належного оформлення.

Працівникам та роботодавцям вручались буклети із роз’ясненнями щодо переваг задекларованої праці та ризиків у разі не належного оформлення трудових відносин. Роботодавців проінформовано про відповідальність за порушення законодавства про працю у разі неналежного оформлення трудових відносин з працівниками відповідно до ст. 265 КЗпП України.

НАГАДУЄМО:

Легальна праця – визнана та дозволена законом, який чітко окреслює обов’язки та права учасників трудових відносин, а також гарантує, що держава буде дбати про їх виконання кожною стороною: і роботодавцем, і працівником.

Для працівників держава гарантує, що в разі офіційного працевлаштування, окрім запису в трудовій, людина, яка працює, матиме:

• чітко визначені і закріплені трудовим договором умови праці (місце роботи, режим роботи, посадові обов’язки, заробітна плата);
  • виплату заробітної плати двічі на місяць, у розмірі не менше ніж мінімально встановлений законодавством;
  • можливість навчання, перенавчання, підвищення кваліфікації за рахунок роботодавця;
  • страховий стаж для отримання допомоги на випадок безробіття, пенсії;
  • право на оплачувані відпустки: щорічну (не менше 24 календарних днів), соціальні та додаткові відпустки, передбачені КЗпП України;
  • право на оплату листка непрацездатності в разі хвороби;
  • соціальні послуги і виплати в разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання;
  • захист від незаконного звільнення, переведення на іншу посаду, зміну умов праці (без попередження та згоди працівника);
  • вихідну допомогу в разі звільнення за ініціативою роботодавця;
  • низку інших прав і соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством.

Чимало роботодавців будують свій бізнес на максимальному використанні нелегальної праці. Пояснення дуже просте – надто дорого платити податки і виконувати трудові зобов’язання. Настільки дорого, що з працівниками забувають розрахуватися або виплачують лише частину обіцяної зарплати, або пропонують забути про оплачувані відпустки і «лікарняні» та інші соціальні гарантії.

Для остаточного подолання стереотипів, варто зазначити, що кожен хто підтримує цивілізовані трудові відносини, має можливість звернутися до служби зайнятості за безоплатною допомогою: роботодавець – у розв’язанні кадрових питань (підбору персоналу, компенсації ЄСВ), а працівник – по допомогу в пошуку нової роботи і отриманні матеріальних виплат на період безробіття.