Андріївські посиденьки

Зима приносить нам багато теплих родинних свят, традицій та обрядів.

13 грудня ми святкуємо день святого Андрія Первозванного. З усього річного циклу свят воно вважається найбільш таємничим, а народні обряди походять ще від дохристиянського свята Калити. Традиційно в Україні молодь збиралась на  Андріївські вечорниці для ворожіння, випікання калити та парубоцьких збитків. Звісно, що тепер більшість звичаїв забулась та відійшла в минуле, але частина з них живе й по сьогодні.

Щоб згадати ці традиції, працівники Баришівської бібліотеки для дітей Баришівської ЦБС відділу культури та туризму Баришівської селищної ради , запросили дівчат та хлопців у читальний зал, який був прикрашений в стилі  української світлиці, де можна було відчути справжню атмосферу Андріївських вечорниць.

Діти мали змогу доторкнутися до минувшини, відчути красу давніх обрядів , про які розповіла  провідний бібліотекар Юлія Гранько.  А далі були веселі забави та конкурси. Одним із ключових моментів вечорниць був обряд кусання калити.

Калита – це круглий великий корж, який символізує сонце. Калиту зазвичай тримає на довгій палиці,так званий пан Калитинський.  А дівчата повинні підстрибуючи, відкусити калиту.

Усі учасники вечорниць могли скуштувати калиту з узваром та чаєм.

Приємна атмосфера заходу залишила гарні враження і теплий спогад про давні звичаї.

І це далеко не всі види веселих забав на Андрія, ми знаємо лише маленьку часточку обрядів Андрієвських вечорниць, які проводили наші предки. Але і сьогодні це свято веселе і колоритне, яке святкують незалежно від віку.

 

Ольга Биба, зав. Баришівською бібліотекою для дітей

Нагору