ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ГРИБНИКІВ

При зборі грибів, навіть при наявності деяких знань і досвіду, завжди не обхідно строго дотримувати основні правила. Тоді Ви уникнете випадкових помилок, що можуть привести до отруєнь. Правила і поради по попередженню отруєнь грибами треба добре пам’ятати і використовувати при зборі і готуванні грибів.

• Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які Вн точно знаєте, що вони їстів ні.
  • Гриби, що Ви не знаєте, або викликають сумнів, не слід вживати в їжу і пробувати на смак, тим більше в сирому виді.
  • Ніколи не збирайте і не їжте гриби, що у підстави ніжки мають клуб- невидне стовщення, оточене оболонкою (як, наприклад, у блідої поганки і чер воного мухомора) і не пробуйте їх на смак.
  • Коли Ви збираєте гриби, особливо сироїжки, намагайтеся брати їх з , цілою ніжкою, щоб не упустити з виду важливу ознаку, зазначену в попередньому правилі.
  • Якщо Ви збираєте в лісі печериці, звертайте особливу увагу на колір пластинок. Ніколи не збирайте і не їжте “печериці”, що мають пластинки білого кольору. У дійсних їстівних печериць пластинки швидко рожевіють, а потім су теніють. У смертельно отруйної блідої поганки, схожої по зовнішньому вигляді на печериці, пластинки завжди білого кольору.
  • Якщо Ви збираєте для засолення волнушки, чорнушки, білявки, груз ді, підгрузді та інші гриби, що містять молочний сік, то обов’язково перед засо ленням чи відварюванням вимочіть їх, щоб видалити гіркий, дратівні для шлунку речовини. Те ж саме варто робити з валуями і сироїжками, що мають їдкий і гіркий смак.
  • Ніколи не збирайте і не їжте гриби переспілі, червиві і зіпсовані. Не їжте гриби в сирому виді.
  • Не вірте поширеній думці про те, що отруйні гриби викликають потемніння чи цибулини срібних предметів, якщо їх опустити в посуд, де варяться гриби. Це неправильне уявлення!
  • Не збирайте гриби, навіть свідомо їстівні, у міських парках, скверах, дворах, а також уздовж автомобільних доріг і залізниць. Гриби накопичують отруйні речовини і стають непридатними в їжу.
  • При перших ознаках отруєння необхідно терміново звертатися за медичною допомогою.

Принесені додому, гриби повинні бути в той же день розібрані по окремих видах і знову ретельно переглянуті. Усі сумнівні, а також переспілі, в’ялі гриби потрібно, не шкодуючи, викинути. Нижню частину ніжки, забруднену землею, зрізують, а гриби ретельно очищають від піску і сміття. У деяких гри- ! бів (маслюки і мокрухи) знімають з капелюшка плівку, покриту слизом. Гриби повинні бути в день збору чи не пізніше наступного ранку піддані кулінарній обробці.

ЯК УНИКНУТИ ОТРУЄНЬ ГРИБАМИ

Отруєння викликають токсини, алкалоїди та сполуки важких металів, що містяться у грибах. Більшість отруєнь спричинені, як правило вживанням пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки, дощовики, шампіньйони), які помилково сприймаються за їстівні, та умовно-їстівні гриби (при розламуванні виділяють молочний сік – дощовики, чорнильний гриб, сморчки).

Основні причини: неправильне приготування умовно-їстівних; споживання старих або зіпсованих їстівних; грибів, котрі мають двійників або змінилися внаслідок мутацій ( навіть білі гриби та підберезники мають своїх небезпечних двійників); споживання грибів, зібраних в екологічно небезпечних місцях.

Отруєння грибами переважно бувають випадковими (потерпілі впевнені, що вживали їстівні гриби) й здебільшого мають „сімейний” характер. Серед потерпілих нерідко зустрічаються завзяті та досвідчені грибники.

Симптоми розвиваються від 30-ти хвилин до 24-х годин. Отруєння грибами протікає набагато важче, аніж іншими харчовими продуктами.

Ознаки отруєння: нудота, блювання, біль у животі, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності.

Первинні ознаки отруєння з’являються через одну – чотири години після вживання грибів, залежно від їхнього виду, кількості з’їденого, віку та стану здоров’я людини. Біль та напади нудоти повторюються декілька разів протягом 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

При отруєнні грибами негайно викликати „швидку медичну допомогу”. Одночасно, не очікуючи її прибуття, промийте шлунок, випийте 5-6 склянок перевареної води або блідо-рожевого розчину марганцівки, викликати блювання; прийміть 4-5 пігулок активованого вугілля. Після надання такої допомоги дайте випити потерпілому міцного чаю або злегка підсоленої води – це допоможе відновити водно-сольовий баланс. Покладіть хворого на живіт і до ніг прикладіть грілку.

Збирайте та купуйте лише ті гриби, про котрі вам добре відомо, що вони їстівні. Не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, у хімічно та радіаційно небезпечних зонах.

Перевірте гриби на радіоактивність. Не збирайте гриби з ушкодженою ніжкою, старі, в’ялі, червиві або ослизлі. Не куштуйте старі гриби на смак. Удома ще раз перевірте принесені гриби, особливо ті, що збирали діти. Усі сумнівні – викиньте.

Не займайтесь самолікуванням.

Бережіть своє здоров’я!