Виходь на світло!

Незадекларована праця – це свідоме уникнення роботодавцями і працівниками офіційного оформлення трудових відносин. Така практика може здатися привабливою, оскільки вона дозволяє обом сторонам отримати певні переваги, такі як зменшення податкового навантаження, уникнення виплат до фондів соціального страхування, або навіть отримання соціальних пільг, які інакше були б недоступними. Проте, такий підхід несе в собі серйозні ризики і довгострокові негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців.

Для працівників ризики незадекларованої праці можуть включати відсутність соціального захисту, відсутність доступу до системи пенсійного забезпечення, труднощі з отриманням медичної допомоги, а також відсутність гарантій стабільності та безпеки на робочому місці. У випадку непередбачених обставин, таких як хвороба чи травма, працівник може залишитися без засобів до існування та необхідної підтримки.

Роботодавці, які вдаються до використання незадекларованої праці, також наражають себе на значні ризики. У разі виявлення таких порушень, вони можуть бути притягнуті до адміністративної та кримінальної відповідальності, зіткнутися зі значними штрафами, зупинкою діяльності підприємства, або з необхідністю виплатити компенсації працівникам. Крім того, компанії, що вдаються до тіньових схем, часто стикаються з труднощами у розвитку бізнесу, мають гіршу репутацію і не можуть отримувати державні замовлення чи кредити на розвиток.

На жаль, незадекларована праця залишається поширеним явищем і під час війни. Це не тільки підриває соціальну справедливість, але й завдає суттєвої шкоди економіці та обороноздатності нашої країни. Кожна гривня, не сплачена до державного бюджету через незадекларовану працю, зменшує можливості для фінансування армії, підтримки соціальних програм, модернізації інфраструктури та реалізації інших важливих державних ініціатив.

Згідно з оцінками експертів, державний бюджет щороку втрачає близько 100 мільярдів гривень через незадекларовану працю. Це величезні кошти, які могли б бути спрямовані на оборону країни, забезпечення соціальних гарантій для населення, розвиток економіки та підвищення рівня життя громадян. Натомість, ці гроші залишаються в тіні, що ускладнює розвиток держави і послаблює її стійкість у складні часи.

З метою боротьби з цим негативним явищем та підвищення обізнаності громадян про ризики і наслідки незадекларованої праці, Державна служба України з питань праці ініціює масштабну інформаційну кампанію «Виходь на світло!». Ця кампанія покликана донести до роботодавців і працівників важливість дотримання законодавства у сфері трудових відносин.

Кампанія спрямована не лише на інформування, але й на активний моніторинг стану дотримання вимог законодавства. В рамках цієї ініціативи інспектори праці здійснюють інформаційні відвідування підприємств у різних галузях, таких як сільське господарство, будівництво, транспорт, торгівля, тимчасове розміщування і організація харчування.

Інспектори надають консультації, роз’яснюють основні вимоги законодавства та аналізують динаміку працевлаштування. Цей моніторинг дозволяє виявити суб’єкти господарювання, які використовують працю без укладення трудових договорів, і вжити відповідних заходів для виправлення ситуації.

Пам’ятайте! Тільки задекларована праця забезпечує стабільність і захист для працівників, сприяє розвитку економіки та підвищує обороноздатність нашої країни. Кожен з нас може зробити свій внесок у зміцнення нашої держави, працюючи легально і відповідально. Тільки разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та процвітаючу Україну!

Більше інформації на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua