Травневі перерахунки пенсій

Баришівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомляє, що у травні місяці 2020 року проведено перерахунок пенсійних виплат  у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати, який  передбачено частиною 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) та, зокрема, Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році». Тобто ці документи визначили механізм щорічного осучаснення пенсійних виплат.

У 2020 році Порядок осучаснення пенсій передбачено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».

Відповідні документи передбачають проведення перерахунку пенсій з 01.05.2020 року в ІІІ етапи:

І. Шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, яка враховувалася для розрахунку пенсії на 11%, тобто проведення нового осучаснення пенсійних виплат:

– особам, пенсії яких обчислені відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, одержувачам пенсій згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військових служби, та деяких інших осіб», пенсію яким розраховано із заробітку за нормами статті 40 Закону № 1058, за зверненнями які надійшли до 31 грудня 2019 року, з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсії за матеріалами пенсійних справ – 4404,35 грн. Тобто розрахунок заробітної плати з 01.05.2020 проведено із величини 4888,83 грн. (4404,35 х 1,11), при перерахунку застосована величина оцінки одного року страхового стажу – 1%;

– одержувачам пенсій по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон № 796) у розмірі відшкодування фактичних збитків, які призначені (перераховані до 30.04.2020, перераховуються із розрахунку величини 1206,25 грн. (1086,71 грн. х 1,11);

ІІ. Якщо підвищення до пенсії, розрахованої за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в результаті перерахунку менше за 100 грн., здійснюється доплата в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

ІІІ. Тим особам, у яких в наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, у жінок 30 років страхового стажу пенсія  (з надбавками та підвищеннями, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не може бути нижчою за 2100 грн.

Не підлягають перерахунку згідно частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»:

• пенсії, призначені за заявами, які надійшли після 01.01.2018 року (у 2018 році для обчислення пенсії застосовувалася середня заробітна плата 5377,90 грн. і далі по роках).
  • пенсії, які були перераховані внаслідок проведення перерахунку пенсії переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, за зверненнями, які надійшли після 01.01.2018 року (яким були застосовані норми нової середньої заробітної плати при розрахунку – 5377,90 грн. і далі по роках).
  • пенсії за спеціальними законами (державним службовцям та прирівняним до них особам, працівникам прокуратури тощо) за виключенням тих, по яким розмір пенсії за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вищий ніж розмір за нормами спеціальних законів. Таким особам пенсія перераховується за матеріалами пенсійних справ з 01.05.2020 (без особистого звернення). За особистим зверненням особи пенсія може бути поновлена за спеціальним законом з 1 числа місяця, наступного за місяцем подання заяви.

Додатково, Законом України «Про Державний бюджет на 2020 рік» передбачено двічі протягом року зміну прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:

з 1 липня – 1712 грн. та з 1 грудня – 1769 грн., з урахуванням чого будуть проведені перерахунки пенсій по складових пенсійних виплат, які залежать від вищезазначених показників.

Додаткову інформацію Ви можете отримати за телефонами «гарячої» лінії Баришівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) (04576) 5-49-31,  5-47-42.