В книжковій пам’яті миттєвості війни

Минуло вже 77 років з Дня визволення України від нацистських загарбників, але і донині не вщухає біль людських втрат у тій жахливій смертоносній війні.

Море сліз пролито солдатськими матерями, вдовами та сиротами, і не можна виміряти глибину та гіркоту цього горя.

Український народ завжди пам’ятатиме тих, хто гідно пройшов важкими дорогами війни, сумлінно виконав священний обов’язок — мужньо захищав від загарбників свій рідний край.

Вашій увазі    пропонуємо  огляд  літератури , яка  є    у книжковому фонді  Баришівської центральної бібліотеки для дорослих Баришівської ЦБС відділу культури та туризму Баришівської селищної ради

Грицак Я.Й. Нарис історії України: формування модерної української нації XIXXX століття: навчальний посібник / Ярослав Грицак. – К.: Yakaboo Publishing, 2019.-656 с.

Ярослав Грицак – історик і публічний інтелектуал, професор Українського католицького університету.

Перша редакція цієї книжки побачила світ ще 1996  року. Також її можна назвати першою популярною історією України, яку, за словами автора, можна “читати без брому” і яка стверджує принципову нормальність української історії.

Розділ книги «Між двома тоталітаризмами»  присвячений історії України 1939-1945 років.

Кіпіані В.  Друга  Світова непридумані  історії (не)  наша,  жива, інша.-Х.: Vivat, 2018.- 303 с. (Сер. Бібліотека  «Історичної  правди»).

Війна розділила родини, позбавила життів, скалічила долі… Знати і пам’ятати важливо в будь-який час. Навіть через багато десятиліть з’являються нові деталі, спогади і свідчення. Війна наша — навіть через вісімдесят років. • Війна жива — ми пам’ятаємо. • Війна інша — різна для всіх, бо кожен бачить і розуміє по-своєму. Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Зокрема, ви дізнаєтесь про: • українців, які воювали в різних арміях; • життя депортованих; • долі вивезених на примусові роботи; • чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими. Одна війна — різні долі.

Палій О. Короткий  курс  історії  України /Олександр  Палій.- К.: «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»,2018, вид.3-тє.-464 с., іл.

У   книзі  викладено  історію  України  з  давнини  до  наших  днів.  Вичерпно  подано  найважливіші  події  української  історії. Розділи

«Радянсько-німецька війна», «Внесок українців у перемогу», «ОУН-УПА»

відкривають нові маловідомі факти історії України 1941-1945 років.

Стяжкіна  О.  Сигма  окупації:  радянські  жінки  у  самобаченні 1940-х  років.-К.: Дух  і  літера,  2019.-384 с. (Сер. «Бібліотека спротиву, бібліотека  надії»).

«Сигма  окупації: радянські  жінки  у  самобаченні 1940-х років»  –  це  книжка  про  війну  та  неспроможність  людей  осягнути  окупаційний  досвід  як  у  момент  його  проживання,  так  й  у  перші  роки   після  вигнання  нацистів.

Дослідження  побудовано  навколо  історії  трьох  жінок  та  двох  режимів,  один  з  яких  змушував  своїх  громадянок  бути  радянськими  й  героїчно  загинути,  а  інший – нацистський – зректися й  радянського, й  людського.  Це  історія  нелінійності  досвіду  війни,  викладена некодифікованою  мовою  самих  жінок,  одна  з  яких  шукала  для  себе  канонічної  героїчної  біографії,  друга  сміливо  й  відчайдушно  боролася  за  виживання,  а   третя – рятувала  інших  без  огляду  на  ризик  покарання нацистською  або  радянською  владою.

Ми глибоко вдячні тим, хто у нелегкі воєнні роки відстояв свободу рідної землі, врятував її від поневолення, створив передумови для того, щоб жити у власній, незалежній Українській державі.  Цей світлий і водночас сумний день дуже важливий і незабутній для всіх тих, хто визволяв Україну. Ми схиляємо голову перед пам’яттю загиблих, висловлюємо вдячність і повагу живим, згадуємо  тих, кого з нами немає   вже в мирний  час.

Провідний бібліотекар відділу обслуговування Баришівської центральної бібліотеки для дорослих Світлана Черватюк