Година пам’яті

21-23 вересня ми відзначаємо 76-ту річницю визволення селища та населених пунктів Баришівського району від нацистських окупантів. Саме цій події – 19 вересня була приурочена година пам’яті «Коли горів мій край вогнем», що пройшла в Баришівській бібліотеці для дітей. На захід запросили учнів 7-Б кл. Баришівської ЗОШ І-ІІІ ступеныв ім. М.Зерова (класний керівник В.В.Фокіна).

Завідуюча бібліотекою О.І.Биба розповіла присутнім про страшні події німецької окупації: коли мирних жителів грабували, розстрілювали, палили. В роки окупації майже дотла спалили села: Семенівку, Леляки, Борщів, повністю с. Ядлівку (нині с. Перемога).

Понад 6,5 тисяч юнаків і дівчат Баришівщини гітлерівці вивезли на примусові роботи до Німеччини. Та фашисти зустріли опір місцевого населення. У Баришівській районній лікарні активно діяла антифашистська група медичних працівників, які лікували і переправляли до партизанського загону військовополонених.

За роки війни в армію з Баришівщини було призвано майже 14 тисяч чоловік, з них багато жінок, які громили окупантів на всіх фронтах Другої Світової війни.

… І нарешті 21-23 вересня 1943 року війська 136-ї стрілецької дивізії під командуванням полковника І.М.Пузикова і танкісти гвардійської армії П.С. Рибалка визволили район від нацистських окупантів.

Сьогодні про це нам нагадує на високому кургані біля села Борщів пам’ятник «Атакуючий солдат». А ще ми всі маємо пам’ятати імена Героїв Радянського Союзу, наших земляків, які проявили мужність і героїзм в роки війни це: І. С. Бійма із с. Коржі, Л.І.Волошин із Березані, П.П.Цвілій із   с. Сезенків (посмертно), А.М.Лук’янець із с. Жуківка, М.І.Юрченко із    с. Волошинівка.

Всі присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих в роки Другої Світової війни.

Потім до слова запросили директора Баришівського краєзнавчого музею Людмилу Яківну Новоградську, яка цього разу провела екскурсію не в стінах музею, а по лабіринтах пам’яті свідків подій Другої Світової, що збереглися на сторінках пожовклих музейних документів.

Почала свій виступ Людмила Яківна з того, що на жаль, їй дуже прикро, що і сьогодні на нашій багато страждаючій землі точиться війна, гинуть люди… Переповіла спогади людей-очевидців тих трагічних подій: це спомин бабусі із с. Борщів, яка в свої дитячі роки разом із ровесниками бачила велику кількість загиблих солдат у болотах біля села, а також спомин про Героя Радянського Союзу П.П.Цвілія, який скасував надану йому відпустку додому, на час коли переможемо фашистів. Але на жаль, герой загинув у водах Дніпра не доживши до перемоги.

По закінченню заходу Ольга Іванівна презентувала інформаційно-патріотичну виставку «Рокам ніколи пам’яті не стерти».

О.Вовк, провідний бібліограф Баришівської бібліотеки для дітей