День пам’яті Героїв Крут у Баришівській бібліотеці для дітей

Любіть Україну, як вірні сини,

Віддати життя їй готові,

Як юні сини, що життя віддали

Під Крутами всі, як Герої…

Василь Криволап.

Крути – сумна, але славетна сторінка нашого літопису. Ця назва стала символом українського відродження. У січні 1918 року саме сила національної ідеї покликала молодь і студентство столиці новонародженої Української Народної Республіки стати на захисті рідної країни.

300 юнаків – цвіт тодішньої української патріотичної молоді – поклали буйні голови, захищаючи від інтервенції Українську Народну Республіку.

29 січня – День пам’яті героїв Крут. До цієї дати, 28 січня, в Баришівській бібліотеці для дітей пройшов історичний медіа-екскурс «Стогнали Крути і молився вітер, цілуючи скривавлені сліди», мета якого розкрити причини трагедії під Крутами, виховувати інтерес і повагу до історичного минулого своєї країни, до борців за незалежність України.

Провідний бібліотекар Ю.І. Гранько розповіла читачам-учням 8-Б кл. Баришівської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. М.Зерова, класний керівник Л.І.Котвицька про бій під залізничною станцією Крути. Вона зазначила, що він належить до однієї з найбільш трагічних сторінок української історії. Але трагедія була не лише в тому, що під Крутами загинув цілий Студентський Курінь. Справа, за яку вони полягли, є справді священною, тож  смерть трьохсот борців на полі бою не можна сприймати лише як трагедію. Трагедія полягала в тому, що внаслідок тодішньої політики Українського Уряду українська держава лишилася без своєї збройної сили, без армії. Трагедія була в тому, що на розпачливий заклик Уряду, виданий до українського народу в останні хвилини («Бороніть Україну в небезпеці! Московська армія наближається до Києва!»), відгукнулися лише студенти, які й виступили захищати Україну.

Це був перший і останній бій юних захисників української незалежності, а для більшості – перша і остання у їхньому житті ніч, проведена поза батьківським домом.

Доповненням до розповіді став медіа-екскурс  «Крути. Пишемо історію» та перегляд фрагмента фільму «Лист без конверта» із серії «Невідома Україна». В цих відео відтворювалися історичні події того часу та показано місце перепоховання полеглих студентів на Аскольдовій могилі.

Минають роки, але в пам’яті поколінь назавжди залишиться подвиг 300 студентів, що полягли під Крутами в боротьбі за вільну Україну.

Учні – Наталія Мішура, Юлія Білоус, Вікторія Шадура, Єгор Винник, Артур Лашун, Іван Вискочил, Владислав Онопченко читали поезії

П. Тичини, О. Олеся, У. Кравченко, В. Поліщука.

Завжди на захист Вітчизни ставали кращі представники молодого покоління. Юлія Анатоліївна нагадала дітям, що саме 28 січня 2015 року, захищаючи Україну під Дебальцевим  загинув наш земляк з с. Лук’янівки Віктор Бондар. Тож , запалили свічку пам’яті та хвилиною мовчання вшанували пам’ять героїв, полеглих під Крутами і наших земляків, які загинули на Сході.

Для відвідувачів бібліотеки діє тематична викладка «Крути – символ національної честі».

О. Биба, завідувач Баришівською бібліотекою для дітей Баришівської ЦБС відділу культури та туризму Баришвської селищної ради