Яровизація картоплі: переваги та різновиди

При вирощуванні картоплі, кожен зацікавлений у збільшенні її врожайності та високих смакових та товарних якостей бульб. Крім виконання правильної агротехніки, прискорити проростання бульб, а отже і збільшити врожайність  дозволяє яровизація. Вона включає низку заходів, які проводять на передпосадковому етапі. Розглянемо, що дає процедура, як і у який період виконувати роботи.

Що означає яровизація картоплі

З метою активації природних процесів, спрямованих на швидше проростання бульб, селекціонерами був розроблений метод яровизації. Яровизація – це спеціальний захід, завдання якого полягає у підвищенні показників урожайності та швидкості дозрівання. Виконуючи послідовно низку нескладних заходів, рослина отримує потужний посил до зростання.

Існує кілька способів яровизації, проте перед її виконанням необхідно правильно підготувати посадковий матеріал та розпочати у певний час.

Підготовка посадкового матеріалу

Для посадки найкраще підходять невеликі бульби, масою не більше 100 грам. Якісні бульби картоплі мають ознаки: рожеве, зелене або фіолетове забарвлення; щільну поверхню; розмір вічок чи відростків щонайменше 3-5 мм. Картоплю з чорними і ниткоподібними паростками треба одразу відбраковувати.

Перед процедурою картоплю обробляють фунгіцидами для того, щоб запобігти зараження ґрунту збудниками грибкових хвороб та вірусами, які можуть перебувати на поверхні бульб.

Якщо на бульбах є сліди від ураження шкідниками: совкою, дротяником та іншими, потрібно використовувати інсектициди. Для передпосівної обробки розчин готують згідно інструкції виробника.

Якщо до початку яровизації бульби мають довгі паростки, їх видалять з кількох причин. По-перше, довгі паростки при посадці часто ламаються, а по-друге – це стимулюватиме активізацію розвитку нових вічок.

Перед яровизацією обов’язково використовують стимулятори росту. Речовини, що містять фітогормони, дозволяють скоротити процес яровизації на два тижні та збільшують врожайність.

Рекомендації щодо  термінів  яровизації картоплі

Картоплю починають пророщувати за 30 та 40 днів до посадки, звертаючи увагу на те, що сорти раннього терміну дозрівання дають паростки швидше, ніж бульби середнього та пізнього терміну дозрівання. Також треба пам’ятати, що бульби висаджують не раніше ніж коли ґрунт прогріється до температури 8-10°С.

Яровизація молодої картоплі: короткий огляд способів

Існує розбіжності про те, як правильно яровизувати картоплю: у темному чи світлому місці. Деякі городники вважають за краще виконувати процедуру у світлому місці.  Аргументуючи це тим, що під дією світла в бульбах виробляється соланін, який є природним інсектицидом і фунгіцидом, в результаті після посадки бульби менше уражаються хворобами і шкідниками. А також тим, що у світлому місці паростки з’являються швидше.

Прихильники яровизації у темному приміщенні наводять аргумент, що овоч повинен рости та проростати у темряві, відповідно до природних умов.

Однозначно сказати, у світлому чи темному місці краще виконувати яровизацію складно. Тому треба орієнтуватися на наявність вільного місця та на те, що яровизація картоплі перед посадкою виконується:

• в один або кілька шарів на підлозі, у ящиках, на стелажах;
  • у підвішеному положенні у мішках або поліетиленових пакетах, при цьому в них треба зробити отвори для доступу повітря.

Незалежно від способу розміщення картоплі, температура навколишнього повітря не опускатиметься нижче +5 градусів. Оптимальний температурний режим від 10 до 15 градусів.

При сухій яровизації бульби необхідно щодня обприскувати водою. Якщо вони знаходяться в ящиках на стелажах або підлозі, їх ще періодично перевертають. При перевертанні  картоплі створюються умови для проростання додаткових вічок, що суттєво впливає на майбутній урожай.

Для виконання вологої яровизації додатково використовують: пісок; суміш торфу із золою; тирсу або перліт.

Наявний субстрат насипають у ящики, зволожують, зверху вкладають картоплю. У міру висихання субстрату його зволожують. Важливо не допускати пересихання поверхні.

Якщо є можливість вибору, віддавайте перевагу перліту. Його складно перезволожити та перліт перешкоджає розмноженню бактерій. Тирса теж відмінний вибір, особливо враховуючи її доступність і легку вагу. Змішувати торф із золою необхідно для зменшення його кислотності.

Комбінований спосіб яровизації включає два етапи:

І етап: Бульби витримують у теплому світлому місці, за температури не більше +10 градусів протягом двох тижнів. Протягом цього часу картоплю  щодня обприскують та перевертають. За цей час бульби мають дати міцні паростки;

ІІ етап: Після закінчення часу, посадковий матеріал укладають на вологий субстрат і дорощують ще протягом 2 тижнів (якщо сорт раннього терміну дозрівання) та 3 тижні для решти сортів.

Особливості посадки картоплі після яровизації

Якщо яровизація закінчена, але виконати посадку немає можливості, важливо щодня обприскувати бульби, щоб вони не пересихали і не зупинився ріст. До посадки бульби повинні перебувати в тих же ємностях, в яких пророщувалися: ящиках або сітках. При самій посадці треба акуратно викладати бульби, щоб не поламати паростки.

Незважаючи на те, що яровизація вимагає додаткового часу та зусиль, всі витрати окупляться сповна, завдяки тому, що плоди сформуються набагато швидше та суттєво збільшиться врожайність.

Відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва та якості зерна ГУ Держпродспоживслужби в Київській області