Вимоги в галузі бджільництва

Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини,  державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Броварського району Головного управління Держпродспоживслужби  в Київській області інформує:

Пасіка підлягає реєстрації в органах місцевого самоврядування за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи, яка займається бджільництвом (ЗУ  №1492–III/2000 «Про бджільництво» (зі змінами). Проводиться один раз в рік заснування пасіки.

Проводиться державна реєстрація потужності пасіки (ст. 25 ЗУ 771/98-ВР), як оператора харчового ринку. Для цього власник подає заяву встановленого зразка до територіально органу Держпродспоживслужби. У випадку, коли  пасічник використовує мед та продукти бджільництва  лише для власних потреб, реєстрація  потужності пасіки не обов’язкова.

Порядок видачі (реєстрації) ветеринарно-санітарних паспортів пасік та порядок реєстрації пасіки затверджений  наказом   Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021р. № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва». Відповідно до цього порядку видача (реєстрація) паспорта пасіки здійснюється в день звернення за заявою про видачу паспорта пасіки, що подається в письмовій формі власником пасіки або уповноваженою ним особою до територіального органу Держпродспоживслужби. До заяви додається заповнений та підписаний власником   або уповноваженою ним особою паспорт пасіки.

В паспорті обов’язковою є відмітка про ветеринарно-санітарний стан пасіки. Для проведення сезонної диспансеризації бджолосімей,  що включає епізоотично-клінічне обстеження пасіки з відбором підмору  бджіл для лабораторного дослідження, необхідно звернутися в державну ветеринарну лікарню. Паспорт являється підставою для видачі ветеринарного свідоцтва та надає право на: а) перевезення; б) кочівлю; в) продаж меду та інших продуктів; г) обмін воску на вощину; д) здача воску. е) підтверджує епізоотичний стан пасіки, ветеринарну обробку, проведені лабораторні дослідження; ж) торгівлю матками та бджілопакетами.

Дозвіл (ветеринарне свідоцтво, довідка) на перевезення бджолосімей, медозбір і запилення сільськогосподарських культур у середині адміністративного району надає державна лікарня ветеринарної медицини. Міжобласні перевезення проводяться за узгодженням із відповідними Головними управліннями Держпродспоживслужби областей. Для  попередження отруєння, крадіжки, інших стихійних лих, пасічник має сповістити місцеві органи влади (селищну раду, старост сіл) та власників  або користувачів земельної ділянки про перевезення (кочівлі) пасіки на їх територію.

З метою попередження та недопущення випадків масового отруєння бджіл пестицидами та агрохімікатами необхідно: агровиробникам не пізніше ніж за 3 доби до хімічних обробок полів сповістити власників пасік, органи місцевого самоврядування  про час та способи обробітку полів; розмістити оголошення в людних місцях, вказавши компанію, культуру, назву препарату, час ізоляції бджіл та контактну особу агровиробника; не допускати обробки квітучих медоносів під час масового льоту бджіл, а обробіток проводити у вечірні або ранкові години при мінімальних повітряних потоках. Пасічник  на період обробки має ізолювати бджіл у вуликах, або вивезти пасіку у безпечне місце на термін застосування пестицидів та агрохімікатів.