ВАША «ВІЗА» на конференції Програми «U-LEAD з Європою»: «Наближаючи послуги»

18.02.2020 у м. Києві відбулася конференція Програми «U-LEAD з Європою»: «Наближаючи послуги», в якій прийняла участь начальник відділу державної реєстрації Баришівської селищної ради – Тетяна Василівна Посєвкіна.

Конференція була присвячена середньостроковим результатам діяльності напряму з покращення якості надання адмінпослуг Програми «U-LEAD з Європою». Під час заходу були представлені результати роботи Програми, актуальні питання у сфері надання адміністративних послуг, а також відбулася офіційна церемонія вручення Меморандумів про співробітництво зі 134 громадами-партнерами Програми.

Захід відкрив Голова комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування – Андрій Клочко, доповів про напрями децентралізації з покращення  якості надання адміністративних послуг, в основу якої покладено Європейську хартію місцевого самоврядування, а також повідомив, що комітетом Верховної Ради України підготовлено проєкт Закону №2679 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації мережі та функціонування центрів надання адміністративних послуг та удосконалення доступу до адміністративних послуг, які надаються в електронній формі. Заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода акцентував увагу на необхідності прийняття даного закону.

Наталія Старостенко (керівник сектору місцевого розвитку Представництва ЄС в Україні) доповіла  про підтримку ЦНАП в ОТГ, де одним з напрямків є доступність для осіб з інвалідністю та замовників з маленькими дітьми.

Александра Фелінгер (заступниця директора Програми «U-LEAD з Європою» від GIZ) проаналізувала досягнення Програми в 2016-2019 роках та розповіла про нову фазу Програми U-LEAD (червень 2020-2023 роки), що має на меті інноваційні е-послуги, покращення роботи ЦНАПів.

Олександр Мазуркін (керівник напряму з покращення якості надання адмінпослуг Програми «U-LEAD з Європою») наголосив про мінімальну рекомендовану кількість послуг ЦНАПів – 185, а в нашій «Візі» – більше 300 і ми на цьому не зупиняємось. Завантажити візуальний звіт можна за посиланням https://tsnap.ulead.org.ua/.

На конференції презентували «Білу книгу» http://www.tsnap.ulead.org.ua/ (чому така назва – стандарт документів ЄС, для вирішення тих чи інших проблем – фактично це дорожня карта) – 40 позицій, які при вирішенні дозволяють організувати належний ЦНАП.

Що напрацьовано завдяки їй?

Стратегічні пропозиції до органів влади:

1. Ухвалити закон, що передбачає децентралізацію повноважень у сфері РАЦС.
  2. Делегувати органам місцевого самоврядування повноваження (далі – ОМС) з реєстрації земельних ділянок
  3. Акценти ЦНАПів: опрацювати єдиний перелік послуг та передбачити гнучкість ОМС у механізмах інтеграції послуг;
  4. Встановити у законі дієвий механізм перетворення ЦНАПів райдержадміністрацій у ЦНАПи ОМС;
  5. Удосконалити умови для надання паспортних послуг у ЦНАПах (вартість обладнання, підключення до каналів зв’язку, абонплата, тощо);
  6. Внести зміни до Закону України про нотаріат, передбачивши можливість надання нотаріальних послуг усіма ОМС в населених пунктах, де немає нотаріусів;
  7. Актуалізувати розміри плати за адмінпослуги (на сьогодні вони не відшкодовують витрати ЦНАПів).

Що робити? Швидкі кроки:

1. Удосконалити або скасувати процедуру тестування осіб для здійснення функцій держреєстратора нерухомості, бізнесу;
  2. Надати ЦНАПам доступ до баз даних Мінсоцполітики;
  3. Надати можливість ЦНАПам працювати з пенсійними послугами не лише через представників Пенсійного фонду України;
  4. Поліпшити  програмне забезпеченнядля ведення реєстру територіальної громади, що надається ДМС;
  5. Скасувати вимогу підписання актових записів та свідоцтв РАЦС керівниками відділу РАЦС Мінюсту та обмежитися підписом однієї посадової особи, яка провела державну реєстрацію.

До речі «Біла Книга» розміщена на вебпорталі Центру «Віза» в розділі «Про Центр» сторінці «Посібники».

Марі Педак (керівник проєкту EGOV4UKRAINE) доповіла про технологічний розвиток і стан системи «Трембіта», доцільність та оптимізацію процесів при підключенні до неї, акцентовано увагу на функціях та можливостях системи «Вулик».

Цікавими були напрацювання і досвід Швеції у наданні адміністративних послуг.

Людмила Рабчинська (заступник Міністра цифрової трансформації України) доповіла про перспективи:

–          300 адмінпослуг та 100 публічних послуг в кожному ЦНАПі – буде закріплено законодавством;

–        наповнення послуг на Порталі ДІЯ (робота с репозиторієм) – в березні 2020 буде надіслано відеоролик (як наповнювати послугами репозиторій);

–          інтеграція до системи моніторингу (121 ЦНАП підключено);

–          місія ЦНАП на 2020 рік;

–          створення калькулятору адмінзбору.

# ВсеБудеЦНАП!