Щодо забезпечення початку та належного проходження опалювального сезону 2021-22 року

Асоціація міст України, за підсумками засідання Правління, звернулася до президента, уряду та парламенту щодо забезпечення початку та сталого проходження опалювального сезону 2021/2022 років. АМУ запропонувала шляхи вирішення проблемних питань, пов’язаних із подорожчанням газу для населення та бюджетної сфери.

“Наближається опалювальний сезон, в якому ціна газу збільшується з 4 до 7,6 грн для населення та з 7 до 20 грн за 1 куб м для бюджетної сфери. До цього ще додається вартість розподілу газу та інші витрати”, – йдеться в заяві АМУ.

– Всі розуміють, що у людей немає коштів, аби оплачувати такі високі тарифи. А їх збереження на рівні минулого опалювального сезону для населення та бюджетної сфери потребуватиме від органів місцевого самоврядування додатково величезну суму – 25 млрд грн, – сказав мер Києва, голова АМУ Віталій Кличко.

В Асоціації міст України підкреслили, що для упередження зриву опалювального сезону 2021-2022 року, необхідно:

1. Негайно відновити можливість теплопостачання та гарячого водопостачання в 59 громадах, розблокувавши рахунки підприємств, арештовані через заборгованість по сплаті за природний газ та його розподіл.
  2. Усунути дискримінаційні норми в договорах на постачання природного газу. А саме: терміни оплати за спожитий природний газ повинні співпадати з термінами оплати населенням за послуги теплопостачання (виключити передоплату/авансові платежі); розмір штрафних санкцій для підприємств теплопостачання повинен відповідати розміру штрафних санкцій для населення; не застосовувати штрафні санкції на заборгованість за природний газ, яка склалася у зв’язку з неоплатою населенням послуг за теплопостачання; визначити цільове призначення та обсяги природного газу за категоріями споживачів; виключити вимогу про банківські гарантії або договірне списання коштів.
  3. Зафіксувати ціну природного газу для бюджетних установ до кінця опалювального сезону на рівні 11,2 грн за 1 куб м. – Щоб забезпечити безперебійне теплопостачання, зокрема, лікарень, шкіл, дитячих садочків та інших об’єктів соціальної сфери.
  4. Для збереження діючих нині тарифів на теплопостачання та гаряче водопостачання населенню та бюджетній сфері в опалювальний сезон 2021/2022 років громадам потрібні наступні компенсатори:
  • збільшення нормативів зарахування ПДФО до бюджетів місцевого самоврядування на 5%;
  • зменшення обсягів реверсної дотації до 20% та збільшення базової дотації до 100%;
  • додаткова цільова субвенція на ремонт вулиць та доріг у громадах в обсязі 10 млрд грн;
  • спрямування громадам 50% коштів ДФРР, збільшивши його обсяг до 3% від загального фонду Держбюджету.
  1. Спрямувати субвенцію з Держбюджету місцевим бюджетам на погашення різниці в тарифах за період 2016-2021 роки в обсязі 37 млрд гривень.

В АМУ підкреслили, що компенсація місцевим бюджетам має бути справедливою.

“Потрібно визначити справедливий, прозорий і єдиний механізм компенсації для усіх громад – не “бартером”, а грошима. Бо не можуть деякі міста отримати компенсацію в якомусь вигляді (фінансуванням певних об’єктів, наприклад), а інші – ні. Тарифи вдарять абсолютно по всіх і ми повинні подбати про всі громади та їх мешканців”, – наголосив Віталій Кличко.

Більше інформації на сайті АМУ: https://auc.org.ua/novyna/amu-zvernulasya-do-prezydenta-uryadu-ta-parlamentu-shchodo-zabezpechennya-pochatku-ta