За підтримки управління культури КОДА та Київської обласної ради, 14 грудня 2021 року в малій сесійній залі Київської обласної ради, пройшов Обласний семінар з охорони та збереження елементів нематеріальної культурної спадщини «Ланцюг спадщини».

Представники  Київщини представили свій унікальний елемент, який претендує ввійти до Національного переліку НКС України!

Баришівську ТГ гідно представив відділ культури та туризму, зокрема Дід Василь (Соломка) – вчений, відомий далеко за межами своєї країни, почесний пасічник і дуже скромна і водночас велична постать сьогодення.

«І я там був, мед-пиво пив…», – ці рядки в дитинстві чув кожен із нас. Але сьогодні не всі знають, що «пити мед» – це не просто красивий вислів. Іще кілька століть тому наші предки майже не вживали інших хмільних напоїв, окрім медів.

Чи міг хто подумати, що інженер-конструктор діагностичних медичних

приладів, кандидат технічних наук, доцент кафедри медичної радіофізики Національного університету імені Т. Г. Шевченка Василь Соломка стане корифеєм українського бджільництва?

Більшість пасічників і медоварів України знають Соломку Василя як ДіДа Василя. ДіД (Думай і Дій) – це образне позначення його життєвої позиції (кредо). Про це переконливо свідчать творча і практична діяльність у справах бджільництва і варіння питних медів. На нього рівняються як вітчизняні, так і закордонні пасічники, його виступи слухають, затамувавши подих.

Інформаційного матеріалу стосовно Діда Василя в інтернеті багато. Але, на наш погляд, не кожна людина здатна глибоко зрозуміти постать Василя Соломки без особистого з ним спілкування. Не даремно він про себе каже, що ніби в ньому живуть дві людини.

Дід Василь – це людина публічна, авторитетна постать у галузі, добре відома всім, хто виготовляє і споживає продукти бджільництва та питні меди.

А от Василь Соломка – людина звичайна, з достоїнствами і недоліками. Людина, яка живе буденними турботами про родину, про хліб насущний і, як кажуть у народі, не без «біблейських гріхів».

Щасливі люди, які мають можливість із багатьох професійних питань звернутися до Діда Василя. Проте щасливі вдвічі ті, хто дружньо спілкуються безпосередньо з Василем Соломкою.

Щасливий і сам дід Василь, бо займається улюбленою справою, а таких на землі всього  5% людей! Більше тисячі послідовників його справи життя! Хіба це не заслуговує на повагу?

Особливості своїх елементів НКС представили сьогодні Чернігівщина, Бориспіль, Білогородка, Богуслав, Обухів. Ми захоплювалися співом фольклорного колективу «Червона калина» с. Лука, де потаємно поринали в дитинство, згадуючи тепло наших бабусь, художнім ткацьким мистецтвом Валентини Ткач, поєднанням декількох технік ( гобелен, вибійка, клеєння льоном) від Юлії, неперевершеними обухівськими рушниками…

Ця спадщина є збереженою, відродженою і кому як не нам, людям культури, знаходити та передавати нашим дітям те, що ми називаємо генетичний код нації, все те, що беремо з традицій сім‘ї, роду.

« Хто не пам‘ятає минулого, не має майбутнього».

Максим Рильський)

Нам є ким пишатися!