Добровольці – незламні сини України

Своє життя поклали на ваги

І не вагались жодної хвилини

Злякалися, спинились вороги.

І  ми  сьогодні    маєм – Україну!

( Ольга   Калина)

14  березня  наша  країна  відзначає  День українського  добровольця.  День  добровольця – це  свято  справжніх  патріотів.  Людей,  які  свідомо,  за  покликом  серця  у  важливий  для  нашої  країни  час  стали на  захист  суверенітету  і  територіальної  цілісності України.

Цей день  встановлено  рішенням  Верховної  Ради  від  17  січня  2017 року  з  метою  вшанування  мужності  та  героїзму  захисників  незалежності,  суверенітету  та  територіальної  цілісності  України,  сприяння  дальшому  зміцненню  патріотичного  духу  в   суспільстві,  посиленню  суспільної  уваги  та  турботи  до  учасників  добровольчих  формувань  та  на  підтримку  ініціативи  громадськості.

Дата  вибрана  не  випадково:  саме 14  березня 2014  року  прямо  з  Майдану  перші  добровольці  вирушили  на  тренувальну  базу  у  Нових  Петрівцях,  що  під  Києвом.    Учасниками  були  ті,  хто  пройшов  Майдан,  перетворившись  у  кістяк  Самооборони.  Внесок  першої  хвилі  добровольців  важко   переоцінити –  саме  добровольчі  батальйони  дали  змогу  провести  мобілізацію  і   підготувати   їм  професійну  заміну.

Таке  явище  як  «феномен  добровольця»  з  давніх- давен   притаманне  українському  народу.  Найвідомішим  прикладом  та  проявом  цієї  національної  риси  є  Запорізька  січ –  воєнізована  структура,  що  складалася  з  добровольчих  батальйонів.  Козаки  століттями    боронили  Україну,  захищаючи  її  від  загарбників  та  ворогів. Інший  яскравий  приклад,  але  вже  з  нової  історії  України – легіон  Українських  Січових  стрільців,  що  теж  формувався  виключно  на  добровольчих  засадах  задля  втілення  заповітної  мрії   про  незалежність  України.

А  потім  було  полум’я  Другої  світової –  і  знову  добровольці  першими  стали  на  захист  Вітчизни.

І  ось  в  2014-му   все  повторилося  знову…

В  ті  дні  звичайні  українці,  прості  робочі  кинули  свої  справи,  роботу,  навчання  та  вийшли  на  головний  Майдан  країни,  щоб  висловити  свій  протест  проти  антидержавної  політики   тодішнього  керівництва  країни.  А  потім,  зі  зброєю  в  руках , першими  протистояли  озброєній  до  зубів  російській  армії.  Навесні  2014  року  була  зафіксована  рекордна  явка  у  військомати  країни. Люди  приходили  за  покликом  серця,  не  чекали  на  отримання  повістки.   Саме  завдяки  добровольцям  –  їхній  мужності,  відданості  національним  інтересам  і  щирому патріотизму  вдалося  зупинити  російського  агресора,  дати  змогу  мобілізувати  сили  в  тилу  й  озброїти  армію.  Загалом  у  воєнному  конфлікті  на  Сході   нашої  країни  брали  участь  майже  40   добровольчих    батальйонів.   Переважна  більшість  із  них   згодом  перетворилася  на  військові  частини  силових  структур.

Їхній  подвиг  врятував  країну.  Вони  пройшли  пекло  найтяжчих  бойових  операцій:  Широкіне,  Іловайськ,  Мар’їнка,  Донецький  аеропорт… Іменами  добровольців,  що  віддали  на  фронті  свої  життя,  названі  вулиці  та  проспекти  українських  міст.

День українського  добровольця –  це  день,  коли  хочеться  згадати  тих, кого  від  нас   забрала  ця  війна,  названа  АТО…  Тих  українських  вояків,  які  захищали   цілісність  нашої  держави  і не  пускали  ворога  до   нас.  Це  наші  воїни-земляки: Юрій  Поправка,  Руслан  Лужевський,  Євгеній  Гаркавенко,  Сергій  Бобровник,  Денис  Попович,  Віктор  Бондар,  Валерій  Пімкін,  Олександр  Полуцький … Їх  немає  вже  з  нами,  але  пам’ять  про  них  залишиться   серед  нас  назавжди.

Разом  з  мільйонами  українців  ми  схиляємо  голови,   вшановуючи  наших  загиблих  захисників-добровольців.  Вічна  їм   пам’ять  та  слава.

З  турботою  до  учасників  добровольчих  формувань,  спочатку  з  окремих  волонтерів,  що  об’єднувалися  в  групи  у  соціальних  мережах,  а  потім  все   більш  масово  виникає  волонтерський  рух.

Жителі  нашої громади    не  стояли  осторонь  волонтерського  руху. Волонтери    приймали  активну  участь   у  збиранні  продуктів  для  воїнів.  Баришівчани,  від   дітей  до  людей  похилого   віку,  в’язали  маскувальні  сітки  для  армії.  Члени  об’єднання « СОБР» Баришівської  громади    неодноразово  їздили   до  наших  захисників  в  гарячі точки   з  продовольчою  програмою,  одягом  та  військовою  амуніцією.    У  2017  році  відзнаку  Президента  України  «За  гуманітарну  участь  в  антитерористичній  операції»   отримав  і  наш   земляк – Костянтин  Азаров  із  Коржів.

Напередодні  знаменної  дати в  читальному  залі  Баришівської  центральної  бібліотеки  для  дорослих   організовано  тематичну  книжково-ілюстративну  виставку: »Українці  –  нація  героїв»,  на  якій    розміщені  книги  із  нових  надходжень: «Добровольці»  Андрія  Котлярчука,    «Танець  смерті: щоденник  добровольця  батальйону  «Донбас»   Ігоря  Михайлишина,  «Війна,  якої  не  було»  Романа  Зіненка,  «Війна»  Андрія  Куркова,  «100  новел  про  війну»   Бориса  Гуменюка,   «Савур-Могила: військові  щоденники»  та  ін.

Завдяки  власній  мужності,  патріотизму,  відданості  національним  інтересам,  а  також  невичерпній  любові  до  Батьківщини  українські  добровольці  стали  гордістю  свого  народу.  День  українського  добровольця  повинен  стати  однією  з  основ,  на  якій  зростатимуть  і  гартуватимуться  нові  покоління   вільних  українців,  громадян  незалежної  держави.

Провідний бібліотекар відділу обслуговування Баришівської  центральної   бібліотеки для  дорослих Світлана Черватюк