Бібліографічний огляд літератури «Чорнобиль: минуле і сучасне»

Чорнобильський вітер по душах мете

Чорнобильський пил на роки опадає.

Годинник життя безупинно іде,

…Лиш пам’ять усе пам’ятає.

Баришівська центральна бібліотека для дорослих Баришівської ЦБС відділу культури та туризму Баришівської селищної ради пропонує бібліографічний огляд літератури «Чорнобиль:  минуле  і сучасне».

26 квітня 1986 року. Чорною та гіркою увійшла ця дата в історію людства. На благодатній землі українського Полісся, майже в центрі Європи сталася аварія, яку обґрунтовано вважають найбільшою в світі техногенною і екологічною катастрофою. Ось уже 34 роки ця невигойна рана ятрить українську землю. Чорнобильський смерч забрав життя багатьох людей, завдає шкоди здоров’ю мільйонів українців. Наслідки чорнобильської трагедії ще сотні літ відчуватимуть на собі майбутні покоління.

У ніч з 25 на 26 квітня 1986 року о першій годині 23 хв. 40 сек., коли всі спали безтурботним сном, над 4-м реактором Чорнобильської атомної електростанції несподівано розірвало нічну темряву велетенське полум’я. Почався новий відлік українського часу. Болісний, гіркий, печальний. Чорнобиль. Це слово сьогодні стало символом горя, страждань, розорених людських осель.

Після вибуху на ЧАЕС почали прибувати спеціалісти – ядерники та пожежні для ліквідації аварії. Пізніше їх так і назвали – ліквідатори. У небезпечній зоні вони працювали позмінно. Ті, хто набирав максимально небезпечну кількість радіації поверталися додому, а на їх місце приїздили інші. Але спочатку так ніхто і не знав наскільки небезпечне радіаційне зараження. Ці люди до наших часів залишаються героями. День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС — день пам’яті в Україні. Відзначається щорічно 14 грудня у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.

Чорнобиль… Нині це слово знає увесь світ. Чорнобиль – це мука і трагедія, це подвиг і безсилля, це пам’ять, це наш нестерпний біль. Тема Чорнобильської аварії відображена в багатьох документальних та художніх творах.

Алексієвич  С.«Чорнобильська молитва»/ Переклад Оксани Забужко, вид-во Комора, 2018.-288с.

Художньо-документальний роман білоруської письменниці Свєтлани Алексієвич, Нобелівської лауреатки 2015 року, говорить голосами «маленьких людей» про катастрофу, що зруйнувала мільйони життів, перевернула світогляд цілого покоління, а заразом відхилила залізну завісу й підважила непорушну, здавалося, конструкцію радянської держави.

Роман створено на основі розлогих інтерв’ю з очевидцями та потерпілими від Чорнобильської трагедії: ліквідаторами та їхніми близькими, вимушеними переселенцями з уражених радіацією регіонів та самоселами «зони», посадовцями, від рішень яких залежали долі десятків тисяч людей, та дітьми, котрі знали, що народилися вже приреченими.

Біль і тривоги Чорнобиля .-К.:ВАТ Вид-во”Київська правда, 2006.-288 с.

Книга колективна розповідь про найбільшу технологічну катастрофу  в історії людства.Автори ,що були безпосередніми свідками і учасниками ліквідації  аварії  На ЧАЕС, діляться своїми спогадами про тривожні для України  і всього світу дні весни і літа 1986 –го , розмірковують  над  долями чорнобильців,болючими проблемами відчуженої тридцяти кілометрової зони і самої станції .

Ковалевська Л. Чорнобиль ДСП. Наслідки Чорнобиля. К. :Абрикос.- 1995.-120с.

Вперше показана динаміка розвитку чорнобильської ситуації з 1986 по 1994 роки з використанням статистично достовірних даних радіобіологічних і медичних досліджень. Незалежне розслідування злочину під назвою Чорнобиль» документально і фактично підтверджує аналіз проблем ядерного насильства

Медведев Г. Чернобыльская тетрадь (документальная повесть).  Питер.-320с

Повість «Чернобыльская тетрадь» написана фахівцем-атомником Григорієм Медведєвим. Це правдива розповідь про Чорнобильську трагедію, її причини та наслідки,наслідки, про героїзм людей, що знаходились в зоні лиха.

Плохій С. «Чорнобиль: Історія ядерної катастрофи»  .-Харків :Фоліо.-2019.-396с.

У цій захопливій книзі автор стверджує, що славнозвісний тест турбінного двигуна був не просто випадковою помилкою, а катастрофа насправді була спричинена дефектом проєктування. Книга представляє не лише моторошну картину подій в апаратному залі, але й падіння радянської системи.

Сергій Плохій — один із дослідників історії України та провідних фахівців з історії Східної Європи, професор української історії та директор Українського наукового інституту в Гарвардському університеті у США.

У листопаді 2018-го ця книжка, видана англійською видавництвом Allen Lane, отримала премію Бейлі Гіффорда (Baillie Gifford Prize) –найпрестижнішу британську літературну відзнаку в жанрі нехудожньої літератури.

Щербак Ю. Чорнобиль (документальна повість).

Автор часто бував у зоні АЕС, мав численні зустрічі з учасниками «опору атомній стихії». Враження від побаченого, почутого лягли в основу документальної повісті. Письменник розкриває подробиці аварії, аналізує факти, вчинки фізиків, медиків, авіаторів, персоналу АЕС. При цьому приділяє особливу увагу причинам, що привели до вибуху четвертого реактора.

Яворівський В. Марія з полином у кінці століття. -2016 .-208 с.

Володимир Яворівський – відомий український письменник, лауреат Шевченківської премії, голова комісії у справах Чорнобильської катастрофи при Президії Верховної Ради України. В романі катастрофа розкривається переважно через долю родини Мировичів, батьківська оселя якої була в селі Городища, розташованого за 20км від атомної станції. Автор розповідає про драматичні події весни 1986 року в чорнобильській зоні, де він перебував тривалий час.

Завжди пам’ятаймо тих, хто стояв пліч-о-пліч, але зараз їх немає серед живих, тих, хто ціною свого життя став на заваді «ядерної чуми», вони завжди будуть у наших серцях.

Шапоренко Г.О. зав.відділом обслуговування Баришівської центральної  бібліотеки для  дорослих