Роз’яснення ситуації щодо закриття пологового відділення у Баришівській багатопрофільній лікарні!
Напевно, лише ледачий у Баришівській громаді не обговорює нині тему закриття пологового відділення. Але мало хто знає, що це результат (чи наслідки) медичної реформи та рішення Національної служби здоров’я України. Детальніше про це – у розмові з генеральним директором КНП «Баришівська багатопрофільна лікарня» Галиною Буняк.
– Галино Миколаївно, попередньо ми обговорювали з вами побоювання щодо закриття пологового відділення. Ситуація не змінилася? Чим аргументує Національна служба здоров’я України своє рішення?
– Щонайперше, варто наголосити, що закриття пологового відділення – це цілком свідоме рішення Національної служби здоров’я України, на яке місцева влада ніякого впливу не має. Прийняте воно з урахуванням реалій життя та виключно в інтересах дитини та матері. Як пояснюють у відомстві, медики у відділеннях із низькою народжуваністю втрачають навички, що зачасти стає причиною смерті новонароджених. Тож у НСЗУ прийняли рішення скоротити ті пологові відділення, в яких за рік на світ з’являється менше 150 дітей. Нині в Україні з 70 відділень, які цього року планують закрити, 30 приймають лише до 50 пологів на рік.
– А який показник народжуваності в Баришівській лікарні?
– Дійсно, ми спостерігаємо тенденцію зниження кількості пологів. Особливо останні два роки, що однозначно пов’язано з поширенням ковіду тапандемією. Молоді люди не дуже поспішають планувати вагітність, остерігаються вірусу. Але така ситуація склалася в усій країні. За інформацією Баришівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану за 2021 рік складено 216 актових записів про народження дітей. У нашому закладі за минулий рік народжено лише 57 хлопчиків і дівчаток, з яких тільки 15% – мешканці Баришівської громади, 85% – іногородні. Звичайно, така статистика спричинена епідеміологічною ситуацією і перепрофілюванням лікарні в ковідний госпіталь.
– Невже причина закриття відділення лише в недостатній кількості пологів?
– Не лише. Треба розуміти, що це рішення приймає Національна служба здоров’я України. Вони оплачують медичну послугу й тому ставлять певні вимоги до її надання. І вони стосуються не лише кваліфікації лікарів і наявності медичного обладнання (до речі, щодо цих питань, то нам навіть заздрили сусідні заклади), а й умов надання послуги (мова, наприклад, про палати спільного перебування), відповідності державним будівельним нормам – технічним вимогам до будівлі, приміщень, розташування палат і санвузлів.
Тобто ця ситуація, яка склалася, не виникла сьогодні. Ми підозрювали і навіть в якісь мірі були готові до такого рішення Національної служби здоров’я України. Але все рівно подавали на підписання пакет «Пологи». Та отримали відмову. Тричі.
– Чи можна було змінити ситуацію на місцевому рівні?
– Разом із керівництвом Департаменту охорони здоров’я КОДА і Баришівської селищної ради, які готові були долучити до вирішення проблеми депутатів Верховної та обласної рад, ми неодноразово обговорювали і прораховували варіанти перебігу подій щодо укладання «пологового» договору. Та варто розуміти, що НСЗУ прагне, аби перинатальна допомоганадавалася більш якісно, фаховими спеціалістами і в укрупнених спеціалізованих медичних закладах. Це політика держави. Не буде маленьких функціональних пологових відділень, які були у нас чи колись у Березані й Згурівці. Не узгодили такий пакет і з Яготинськоюлікарнею. Хоча там штатний розклад лікарів був утричі більший, ніж у нас.
– Це все зрозуміло. Але як вагітна, наприклад, із Лукашів потрапить у цей спеціалізований заклад? І куди саме потрапить?
– Із питаннями логістики й комунікації департамент охорони здоров’я уже працює, знають, що «пологовий» пакет нам не підписали. Маршрутизація для родорозрішення вже розроблена. Вона буде за викликом «103» і прокладатиметься до тих закладів, де надаватиметься максимально якісна допомога і є вільні ліжка. І департамент, і екстрена медична допомога беруть на себе повну відповідальність затранспортування вагітних. До речі, в ланці екстреної медицини області нині поновлено і постійно розширюється автомобільний склад (радянські «уази»вже відійшли в минуле). Зараз для перевезення вагітних використовують нові сучасні, м’які й комфортні машини, реанімомобілі.
Але якщо через самозвернення у приймальне відділення у вагітної жінки ми помітимо пологову діяльність, загрозливий для матері чи дитини стан (наприклад, відкрилася кровотеча), якщо це буде невідкладний стан, який потребуватиме оперативного родорозрішення, воно відбуватиметься в нашій лікарні. І ми для цього зберігаємо всю службу, всі структурні підрозділи, всі можливості, все обладнання.
– Тобто пологи в Баришівській лікарні таки прийматимуться?
– Враховуючи той факт, що ми маємо ліцензію на здійснення медичної практики з гінекології та акушерства (її не анульовано), маємо фахівців, професійний лікарський склад, маємо повноцінну розгорнуту хірургічну службу з операційними й реанімацією для надання невідкладної допомоги, тож якщо у жінки передчасно почалася пологова діяльність і вона звернеться у наш заклад, вона отримає необхідну допомогу тут.
У планових пологах нам відмовлено, а в критичних ситуаціях, під час загрозливих станів, при потребі екстреного родорозрішення пологи прийматимуться у нас. Повторюсь: ми для цього зберігаємо повністю функціональну службу – як акушерську, так і гінекологічну. Там, де стоятиме питання плановості родорозрішення, лікарі, які сидять на амбулаторному прийомі і працюватимуть з вагітною, скомунікують її за територіальним принципом (Бровари, Бориспіль чи один із столичних перинатальних центрів) чи за можливістю надання тієї чи іншої фахової медичної допомоги. Тут відіграватиме роль комунікації вагітної з лікарем і лікарем із колегами з інших закладів столичного регіону чи наших сусідніх партнерів із Борисполя і Броварів.
– Значить, спостереження та ведення вагітності відбуватиметься на місці?
– Так! Те, що ми відходимо від акушерства, не означає, що ми ставимо крапку на вагітності для нашої громади. Будемо максимально надавати послуги нашому жіночому населенню. Для цього уклали з НСЗУ пакет «Ведення вагітних в амбулаторних умовах», тож продовжуємо брати вагітних на облік у нашому консультативно-діагностичному відділенні, здійснюємо супровід вагітності від моменту запліднення і фактично до пологів. Це і скринінгові обстеження, лабораторні і функціональні дослідження, УЗД-діагностика (до речі, новий УЗД-апарат має більш широкий спектр можливостей дослідження і матері, і плоду),ехокардіографія, функції дихання, реографія тощо. Тобто весь цей комплекс досліджень залишається з вагітною тут, на місці. Будь-які загрозливі стани чи патології, які потребуватимуть збереження вагітності, лікування в стаціонарі, також розглядатимуться тут. Тобто стаціонарне гінекологічне відділення для надання якісних медичних послуг відкрите для жіночого населення Баришівської громади.
– То яка подальша доля пологового відділення Баришівської лікарні?
– Ситуація складається таким чином, що має відбутися реорганізація в частині скорочення гінеколого-акушерської служби в цілому. Та ми знайшли рішення не скорочувати весь структурний підрозділ. Так, десять акушерських ліжок пологового відділення, як відокремленого структурного підрозділу, підлягатимуть скороченню. Але ліжка гінекологічні будуть перепрофільовані для хірургічної служби. Вже узгоджено наше бачення із керівниками структурних підрозділів, із завідуючими відділеннями, із керівництвом закладу, із департаментом охорони здоров’я. Таким чином ми розгортаємо зараз потужну хірургічну службу, яка включатиме в себе надання медичної допомоги за напрямками: загальна хірургія, хірургія одного дня, травматологія, отоларингологія (лор-паталогії), урологія, гінекологія. Ці ліжка будуть розгорнуті на базі хірургічного відділення. Його завідуючим залишається лікар-хірург Анатолій Павлович Бондар, старша медсестра – Наталія Володимирівна Скрипка.
Вивільнені площі плануємо активно залучити для надання медичних послуг за пакетом «Хірургія одного дня». Тут відбуватимуться консультації судинного хірурга. Також плануємо залишити палати для пацієнтів, які знаходитимуться в післяопераційному періоді з естетичної хірургії.
– Естетичної хірургії…?
– Так, після виходу з ковіду ми таки плануємо, що до нас приїдуть наші київські фахівці і проводитимутьоперативні втручання з корекції обличчя, бюсту, сідниць, видалення косметичних рубців й інших дефектів на шкірі, зокрема й післяопераційних. Тому, аби пацієнти естетичної хірургії не перетиналися з іншими, їх виокремлюємо на окремий поверх. Тут лікар зможе подивитися, проконсультувати, а пацієнт, за потреби,кілька годин після оперативного втручання залишитися під наглядом фахівців.
– Працівники пологового відділення будуть звільнені?
– Що стосується медичних працівників, ми провели збори трудового колективу, всі були вчасно повідомлені. У закладі немає ажіотажу, а в колективі – напруженої обстановки. Зараз максимально пропонуємо кожному медичному працівнику працевлаштуватися в нашому закладі. У нас є вакансії як молодшого, так і середнього медичного персоналу. Деякі працівники скористалися нашою пропозицією й вже переведені в інші відділення. Продовжуємо працювати й далі в цьому напрямку,застосовуючи до кожного працівника індивідуальний підхід. Намагаємося працевлаштувати всіх, хто залишається без роботи.
– Ви мене заспокоїли, Галино Миколаївно. Сподіваюся, що це інтерв’ю залишить такий же ефект і всім його читачам, жителям Баришівської громади.
– Просто хочу наголосити, що ми не відмовлятимемося приймати пологи в екстрених випадках. Тут ми обстежуємо й «ведемо» вагітну, а в потрібний час направляємо її до спеціалізованого закладу для планових пологів. Ми зберегли невідкладність і ургенцію гінекології, залишаємо й лікарський склад. Важливим фактором є те, що не лише збережена, а й розширена хірургічна служба, маємо цілодобову реанімацію та операційний блок.
За потреби жоден житель Баришівської громади не залишиться без своєчасної й якісної фахової медичної допомоги! Головне, друзі, бережіть себе, власне здоров’я та нервову систему.
Спілкувалася Аліна БАСЕНКО