До уваги реалізаторів насіння та садивного матеріалу

Триває роз’яснювальна робота  серед реалізаторів насіння та садивного матеріалу, у тому числі роздрібної торгівлі з питань дотримання ними вимог законодавства. Державний нагляд (контроль) за діяльністю суб’єктів усіх форм власності і господарювання щодо дотриманням вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва, за введенням насіння і садивного матеріалу в обіг на території Київської області у відповідності до діючого законодавства здійснює відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки та фітосанітарних заходів на кордоні Головного управління Держпродспоживслужби в Київські області. З метою запобігання адміністративних правопорушень в сфері насінництва та розсадництва, стаття 1041 КУпАП, Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області надає Вам рекомендації, яких необхідно дотримуватись при здійсненні реалізації насіння овочевих, баштанних, квіткових та інших сільськогосподарських культур.

Відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:

 – насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;

 – насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;

 – садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

    Звертаємо увагу на порядок реалізації насіння овочевих, баштанних, квіткових культур та кормових коренеплодів. Насіння, яке потрапляє у роздрібну торгівлю, обов’язково повинне мати відповідні супроводні документи , відповідно до п. 12.2. ДСТУ 6006:2008 , які підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002 та Довідку про сортові і посівні якості насіння .

     Згідно п. 8.5. ДСТУ 6006:2008 на пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:

– назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо;

– назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

– культуру;

– сорт, гібрид;

– масу, г, або кількість насінин в пакеті, шт.;

– номер насіннєвої партії;

– рік урожаю;

– схожість;

– документ на насіння (назва, №);

– коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).

У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на кожну  партію  насіння  (під свою відповідальність). Рекомендуємо купувати насіння у спеціалізованих магазинах або підприємців, які мають прово займатися роздрібною торгівлею насіннєвого матеріалу. Наголошуємо про необхідность зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбане насіння та пакети з-під використаного насіння. При розкритті пакування намагайтесь не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії. При виникненні спірних питань Ви можете звернутися зі скаргою до Головного управління Держпродспоживслужби в Київські області.

Строк чинності документів за результатами аналізу  посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого грунтів становить – 12 місяців, а упаковані у герметичну тару – 24 місяці.Супровідні документи повинні зберігатися на місці здійснення торгівлі та надаватися за першою вимогою споживача.

Законом України «Про насіння і садивний матеріал» передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно із законом.

Дані рекомендації мають інформаційний характер.

Головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки та фітосанітарних заходів на кордоні ГУ Держпродспоживслужби в Київській області Симоненко Т.В.

Нагору