Український кінематограф про трагічну долю кримськотатарського народу
На основі матеріалів з мережі Інтернет Баришівська центральна бібліотека для дорослих розповідає про відомі фільми, в яких показано події депортації кримськотатарського народу.
Зокрема – це фільми українського кримськотатарського актора та режиссера Ахте́ма Шевке́товича Сеітабла́єва «Хайтарма» та «Чужа молитва».
«Хайтарма» — перший кримськотатарський повноформатний художній фільм і перша художня картина про депортацію кримських татар. Режисер фільму і виконавець головної ролі Ахтем Сеітаблаєв.
Фільм створений на основі реальних подій і розповідає про сталінську депортацію кримських татар, вчинену у травні 1944 року. Ця трагічна сторінка в історії кримськотатарського народу показана через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана: після вигнання нацистських окупантів з Криму, військове командування дозволило Амет-Хану разом з його бойовими товаришами відвідати батьків у Алупці. За збігом обставин на час перебування льотчиків у Алупці припала операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Радянський ас, якого боялися німецькі пілоти, не зміг захистити свій народ від злочину Сталінського режиму.
Основою сюжету фільму «Чужа молитва» стала реальна історія молодої кримськотатарської дівчини Саіде, яка під час окупації нацистами Бахчисарая та депортації кримськотатарського народу, врятувала життя 88 єврейським дітям. Дівчина працює вихователькою у притулку для татарських дітей-сиріт, коли зустрічає хлопчика Іцхака, який разом з іншими єврейськими дітьми переховується від німецьких окупантів. Незважаючи на загрозу для власного життя, Саіде бере під свій захист вихованців та видає маленьких євреїв за татар – дає їм нові імена, навчає мови, звичаїв і молитов.
Зйомки фільму почались 11 червня 2016 року. Через анексію Криму Росією більша частина зйомок відбувалася у Грузії, неподалік від Тбілісі, у схожих на кримські місцях. Решту епізодів кінострічки відзнято в Україні та Ізраїлі.
Документальний фільм «Мустафа” – перший повнометражний фільм режиссера Ахмеда Сарихаліла.
В основі кінострічки «Мустафа» лежить життєвий шлях лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва , який розкривається глядачу крізь розповіді його та сім’ї, однодумців в боротьбі за повернення Криму (в часи СРСР і тепер).
Глядачі стрічки переживуть разом з Мустафою-ага одні з найбільш вагомих в його житті спогадів: насильницьку депортацію у 1944 році, перше ув’язнення, найдовше в світі голодування, тривалістю в 303 дні тощо.
Написана на стіні камери ув’язнення цитата Фрідріха Ніцше “Все, що нас не вбиває, робить сильнішими” – цілком відповідає сенсу картини та характеру головного героя.
У фільмі використані документальні фотографії, а також унікальні хронікальні відеокадри періоду повернення кримських татар до Криму за часів перебудови. Команда, яка працювала над створенням документальної стрічки змогла передати глядачу навіть ті моменти, візуальних спогадів від яких не залишилося, за допомогою ілюстрацій художниці Мілочі Залтайн.
Зав.методично-бібліографічним відділом Баришівської ЦБС Лавріненко Н.І.